Napadlo vás někdy, jak to, že někdo zvládne vážet plnou tašku nákupu a druhý neudrží záda rovná ani deset minut? Za spoustou bolestí zad, krku nebo kyčlí bývá špatná poloha kloubů. Dornova metoda je jedinečný způsob, jak si upravit páteř i klouby šetrně vlastní silou, bez bolesti a risku. Nejde o žádný nový hit – původ má v Německu a už přes 40 let je oblíbencem lidí, kteří mají potíže nejen se zády, ale také třeba s nesprávným držením těla nebo rozdílnou délkou nohou. Ale víte vůbec, jak cviky správně cvičit, aby z toho vaše záda opravdu něco měla?
Dornova metoda je postavená na logickém principu: klouby a obratle, které nejsou na svém místě, způsobují napětí, bolest nebo třeba i migrénu. Když se kloub posadí zpátky, tělo se uvolní, bolest mizí nebo zeslábne. Rozdíl oproti jiným metodám? V Dornově metodě nenajdete trhání, kroucení ani náhlé prudké pohyby – všechno je jemné, v souladu s tím, co zvládne vaše tělo. Právě tohle z ní dělá bezpečnou volbu i pro ty, kdo se bojí chiropraktiků nebo se léčili s komplikovanými potížemi páteře. Pozitivně působí na skoliózu, úlevu najdou také lidé s rozdílnou délkou nohou, protože Dornova metoda řeší příčinu a ne jen následky. Důležité je vědět, že cviky může dělat téměř každý – děti, dospělí i senioři. Opravdu to není žádná magie, ale poctivá práce s vlastním pohybem těla a hlavně – se zapojením svalů i kloubů současně. Terapie není určená jen na bolest zad; přináší výsledky i při bolestech kyčlí, kolen, hlavy nebo únavě, která nemá jasnou příčinu. Dornovu metodu zahrnuli například i lékaři z Univerzity v Heidelbergu do svých doporučení pro pacienty po úrazech páteře nebo dolních končetin. Sama jsem byla překvapená, když mi Dornovku doporučila pediatrička pro dceru Elisku kvůli tělocvičným skoliózám. Funguje to nejen jako řešení, ale i jako prevence – kdo si cviky osvojí, ten se naučí správně stát, chodit i sedět. Věděli jste, že v Německu ji využívá přes 60 % fyzioterapeutů jako první volbu, když nechtějí pacientovi přetěžovat klouby ani svaly?
O co v praxi jde? Nepotřebujete žádné speciální náčiní, stačí židle, ručník, popř. partner na pomoc. Každý cvik má svůj jasný postup, důležité je ale zapojit při cvičení i pohyb – třeba kývání nohou nebo pohyb rukou. Začněme od pánve – ta je často příčinou všech dalších potíží. První cvik je jednoduchý: Postavte se, paty k sobě a nohy rovné. Přeneste váhu na jednu nohu a druhou zlehka houpejte dopředu a dozadu. Mezery nesmí být velké, stačí v délce pár centimetrů – cílem je, aby se kloub jemně posadil do správné polohy. Cvik opakujte i na druhé straně. Doba? Stačí minuta denně, ale pravidelně. Uvolnění kyčlí skvěle funguje i při bolestech zad, nebo když cítíte, že "nic nesedí" a bolest vás omezuje i při obyčejné chůzi. Druhý hit, který bych vypíchla, je cvik na sedací kosti. Sedněte si na židli postavenou ke zdi, hýždě opřete dozadu a chodidla pevně na zem. Zvedněte jednu nohu a druhou "tlačte" do země. Zjistíte, že se na té "pracovní" noze cítíte kloubově uvolnění a napětí povolí už po pár vteřinách. Taková jednoduchost, přitom úleva může být znatelná. Opakujte denně, klidně několikrát. U páteře vede cvik s "kroucením" vestoje – ruce rozpřáhněte do stran, trup otočte do strany a současně pětkrát pohoupejte trup i ruce. Páteř má díky tomu šanci uskočit do své původní polohy, drobné bloky se uvolní, napětí kolem lopatek povolí. Dobrým tipem je i cvičení s tenisákem pod chodidlem, které krásně uvolní plosky i nervy kolem páteře. Pro problém s rozdílnou délkou nohou slouží tzv. "houpačka" – opřete si ruce na zárubně dveří, stojíte na dvou nohách a zlehka se kývejte dopředu a dozadu. Zajímavé je, že tento cvik doporučují i někteří ortopedi – právě kvůli jeho šetrnosti a účinnosti. V Dornových cvicích nejde o výkon, ale pravidelnost.
Věděli jste, že správně provedený cvik Dornovy metody umí během týdne zlepšit držení těla až o 30 %, což potvrzuje studie, kterou vedl tým ze Stuttgartu na 120 pacientech? Často stačí dvě tři návštěvy odborníka, aby vás metodou provedl, a pak už zvládnete cvičit sami doma. Děti začínají s jednoduššími cviky, dospělí a senioři potřebují cviky modifikovat podle zdravotního stavu. Šikovné je, když vám někdo doma poradí či asistuje, protože špatné provedení není tak účinné. Po každém cvičení je dobré krátce odpočinout a dát tělu čas se "nastavit".
Cviky Dornovy metody stojí na ověřených principech a při správném provádění fungují opravdu spolehlivě. Tady není prostor pro kompromisy – každý cvik má svůj účel a dobře provedený znamená minimum bolesti a maximum efektu. Pro uklidnění těch, co cvičí poprvé – obvykle už první týden zaznamenáte úlevu a změnu v držení těla, zvlášť pokud máte sedavou práci nebo nosíte malé dítě, jako já s Eliskou. Nejčastějšími příznaky, se kterými Dornova metoda pomáhá, jsou bolesti zad (krční, hrudní i bederní část), skolióza, rozdílná délka nohou, svalová dysbalance, bolesti kyčlí, únavový syndrom, ale i bolesti hlavy nebo migréna. Pro dokreslení přehledu najdete v tabulce nejčastější oblasti, na které Dornova metoda působí, a procentuální úspěšnost uváděnou v referenčních studiích.
Oblast těla | Úleva (úspěšnost podle studií v %) |
---|---|
Bederní páteř | 83 |
Krční páteř | 75 |
Kyčelní kloub | 68 |
Kolenní kloub | 57 |
Svalová dysbalance | 72 |
Mezi časté chyby při cvičení patří špatné dýchání – dýchejte vždy pravidelně a nezadržujte dech. Nezanedbávejte protažení před a po cvičení, svaly a klouby se lépe přizpůsobí "novému" nastavení. Pokud nevíte, jestli cvičíte správně, zeptejte se certifikovaného terapeuta nebo navštivte některý z Dornových workshopů, které najdete i v menších městech (stačí zadat "Dornova metoda kurz" do vyhledávače). Velkými pomocníky při domácím cvičení je pravidelný pohyb – ideálně zařaďte i procházky, plavání nebo jízdu na kole, tělo oceňuje pestrost pohybu. Počkejte pár dní, a pokud ucítíte únavu, věřte, že tělo si zvyká na správné nastavení toho, co bylo roky špatně. První výsledky povzbuzují a posouvají vpřed. A nezapomeňte – Dornova metoda není pouze o cvičení, ale o dlouhodobém přístupu k vlastnímu zdraví. Každý, kdo jednou zkusí šetrnou cestu Dornovou metodou, si často cviky nechává už napořád v životní rutině, stejně jako já.