Jak thajské masáže mohou zmírnit stres

Jak thajské masáže mohou zmírnit stres

Co je thajská masáž a jak působí na tělo?

Thajská masáž je jednou z nejstarších form terapie na světě a má své kořeny v tradiční thajské medicíně. Ale nebojte se, není to žádné kouzelnické kousky s ajurvédou nebo něco podobného. Jde o přísně vědecký přístup k uvolňování stresu a napětí v těle.

Účinky? No tak, ty jsou skoro až magické! Silnému Františkovi, to je můj manžel, například thajská masáž dokáže uvolnit svaly, na které by sama doma s masážním olejem nedosáhla. Jak to masér dělá? Používá kombinaci tlaku a protahování, které pomáhá uvolnit hluboko uložené svaly a klouby.

Nástroje thajské masáže

Thajská masáž se tradičně provádí na mattě na zemi, naprosto bez olejů a v pohodlném oblečení, které umožňuje pohyb. Takže ne, nebudete muset ležet nazí na chladné podložce. A to je na thajské masáži skvělé: je to tak trochu jako jóga, jenom si přitom můžete lehnout a nechat práci na někom jiném.

Aha, a jestli jste zvědaví na ty 'nástroje', nemusíte se ničeho bát. Masér používá jenom své ruce, nohy, kolena a lokty. Někdy může použít i takzvaný měch - to je něco jako malý polštářek naplněný aromatickými bylinkami, který se předem zahřeje a pak se přikládá na různé části těla. Zní to divně? Ale věřte mi, je to úžasné!

Jak thajská masáž pracuje se stresem?

Mnozí z nás jsou stresovaní. Ať už je to prací, rodinou, nebo třeba jen shonem moderní doby. Thajská masáž vám může pomoci zmírnit stres a vrátit do těla klid a rovnováhu. Jak to funguje? No, je to jednoduché jako facka. A teď, chviličku, stále hovořím o té masáži, ne o nějaké skutečné facke, abychom si rozuměli.

Masáž pracuje na principu tlaku a protahování. Vytváří se tak harmonie mezi tělem a myslí, což nám pomáhá uvolnit se a vrátit se do stavu relaxace. A jak víme, ve stavu klidu se stres lépe zvládá.

Chápu, zní to tak trochu jako z říše fantazie, ale mluvím tu ze své vlastní zkušenosti i zkušeností Františka. Po masáži se cítíme jako znovuzrození.'''

Myslím, že něco na tom bude. Asi není náhoda, že thajská masáž je oblíbená po celém světě. Je fakt, že se smějeme a trošku si děláme legraci, ale na druhou stranu je to fascinující, jak jednoduché techniky mohou mít tak hmatatelný vliv na naši pohodu.

Konkrétní techniky thajské masáže

Abyste věděli, co vás čeká, dám vám malý náhled do toho, jak thajská masáž vypadá. Začíná se obvykle na nohou, pak se masáž přesouvá na tělo a nakonec na hlavu a obličej. Takže ne, nemusíte strávit hodinu s hlavou na polštářku, zatímco vám masírují záda jako v klasické masáži.

Jednou z nejoblíbenějších technik je 'sen sib' aneb masáž deseti energetických linií. Těch deset linií probíhá celým tělem a podle thajské medicíny ovlivňuje všechny orgány i naše emoce. Takže když masér pracuje na těchto liniích, jakoby ovlivňoval tok energie v těle - a tím i náš pocit klidu a pohody.

Pro koho je thajská masáž vhodná?

Thajská masáž je vhodná pro skoro každého. Důležité je pouze informovat maséra o případných zdravotních potížích nebo omezeních. A pokud jste těhotné, tak určitě doporučuju to říct taky, protože některé techniky se v těhotenství nedoporučují.

Osobně bych doporučila thajskou masáž především lidem, kteří málokdy nacházejí čas na odpočinek. Je skvělé si udělat chviličku pro sebe a dopřát si trošku luxusu. A právě thajská masáž je jako mini dovolenou, kdy všechno ostatní na chvíli zapomenete.

Jak najít dobrého maséra?

Nakonec bych ráda podala ještě pár tipů na to, jak najít dobrého maséra. Prvně, důvěřujte své intuici: pokud vám něco nevoní nebo se necítíte dobře, je lepší se rovnou otočit a jít jinam. Ale zároveň nebuďte příliš striktní. Pokud je masér empatický a zdvořilý, je to dobrý znamení.

Podívejte se také na recenze na internetu. I když nemusíte věřit všemu, co se píše na internetu, recenze od ostatních zákazníků mohou být velmi cenné. A samozřejmě, pokud máte možnost, zeptejte se přátel nebo rodiny na doporučení.

Nakonec bych dodala, že thajská masáž může být skvělou zkušeností, pokud jí dáte šanci. Takže pokud jste stresovaní a potřebujete trochu uvolnění, proč to nezkusit? Třeba se vám to bude líbit stejně jako mě a Františkovi. A kdo ví, možná začnete chodit na pravidelnou thajskou masáž tak jako my v Plzni!