Myslíš si, že tě ztuhlý krk dostihne až v pozdějším věku? Kdepak, bolest krční páteře je dnes trochu epidemie. Smartphony, špatné židle u stolu a stres, to je recept na pořádný problém, který zná mladý ajťák, maminka na rodičáku i řidič kamionu. S krční páteří bojuje každý třetí Čech alespoň jednou týdně. Jen v roce 2024 navštívilo fyzioterapeuta pro bolest krku přes 850 000 lidí – a to se počítají jen ti, kteří opravdu přišli. Sama jsem se naučila, že ignorování bolavé šíje není dobrý nápad. Když mi jednou Milan do neděle masíroval krk, ptal se: „Proč jsi s tím zase čekala?“ Kolik z nás čeká, až už nemůže otočit hlavou?
Většina lidí si myslí, že bolest krční páteře je prostě následek špatné polohy. Jenže těch příčin je mnohem víc. Znáš tu scénu, kdy zvedneš hlavu od počítače a zjistíš, že otočit se doprava bolí, jako bys měl(a) v krku zabodnutý šroubovák? Často se ozve tupá bolest do ramen, část lidí trápí i bolest hlavy vycházející ze šíje. Nejčastější příčinou je tzv. přetížení trapézových svalů – dlouhé sezení, telefon v jedné ruce, uši přilepené k ramenům. I změna počasí, průvan nebo dokonce stres dělají své.
Podle dat fyzioterapeutů až 75 % lidí, co přijdou s bolestí krční páteře, trpí zároveň i blokádami žeber nebo vyzařující bolestí do horních končetin. Bolest často přichází ve vlnách – jeden den jsi v klidu, druhý se nehneš. Pokud tě bolest vzbudí v noci nebo se šíří do rukou s brněním, je dobré být na pozoru. Takové příznaky mohou znamenat poškození nervu a vyžadují návštěvu lékaře.
V Česku je podle údajů Ministerstva zdravotnictví zdravotní postižení krční páteře na druhém místě v příčinách pracovní neschopnosti v kancelářských profesích. Stačí špatná židle, monitor u úrovně břicha, dva týdny na homeofficu a najednou bolí krk i ležení na gauči. Nemluvě o tom, že bolest krku dokáže pěkně zkazit náladu celému tělu, protože úzce souvisí s migrénami, bolestmi očí i závratěmi.
Svého času jsem se snažila bolest krku ignorovat. Když jsem poprvé zjistila, jak moc to může ovlivnit i náladu a psychiku – například neklidný spánek, nervozita nebo i návaly úzkostí kvůli dlouhodobé bolesti – změnila jsem taktiku. Dneska už vím, že bolest krční páteře si žádá rychlý, ale citlivý zásah a hlavně trpělivost při návratu k normálu. Jak? K tomu se dostaneme dál.
Žádná magie, ale pečlivě vybrané cviky, domácí masáže a drobnosti mají v boji s bolestí krční páteře jasně navrch. Většina fyzioterapeutů doporučuje při prvních příznacích bolest neignorovat, ale reagovat dřív, než se dostaví skutečné omezení hybnosti. Tady je několik tipů, které mám vyzkoušené na vlastní šiji:
Zkus jednoduchou rutinu každé ráno a večer. Postav se rovně, ruce nechej volně podél těla. S výdechem pomalu nakláněj hlavu k jednomu rameni – neotáčej, nelámej, jen plynule a jemně. Vydrž tři vteřiny, vrať zpět a zopakuj na druhou stranu. Potom natáhni bradu směrem k hrudníku, jako by ses chtěla podívat do kapes košile. I tahle cvik dělá divy. Opakuj 5x. Pokud tě cviky bolí, uber a nepřetahuj svaly přes odpor.
Polož dlaň na opačnou stranu krku a lehce prsty masíruj trapézy shora dolů. Pomáhá lehce krouživý pohyb prstů, někdy se vyplatí použít tenisový míček – opři ho o stěnu a jemně se pohupuj, aby míček promasíroval ztuhlou oblast.
Teplo dokáže uvolnit zatuhlé svaly, ale pozor na akutní zánět – tam je lepší chlad. Ověřený „babský“ trik je nahřátý polštářek, termofor, nebo i horký sprchový proud rozmístěný hlavně na šíji a ramenou. Po teple často cítíš okamžitou úlevu.
Jestli pracuješ u počítače, nastav si monitor tak, aby byl přímo proti očím. Ramena spouštěj dolů, lokty nech na stole. Každých 40 minut vstávej a krk protáhni – vyplatí se i pětiminutová chůze po bytě nebo pár kliků.
Vlož do každého dne (ano, i v práci) čtyři minuty na protahování. Skvělý je cvik, kdy kreslíš očima ležatou osmičku a hlavu necháš volně kopírovat pohyb – nenápadné, ale účinné. Podobně funguje i pomalé otáčení hlavy doprava a doleva, vždy maximálně s citem.
Pokud bolest trvá víc než týden, přidává se brnění ruky nebo šíření do lopatky, je na čase zajít za fyzioterapeutem. Ale v 80 % případů lehčí ztuhlost krku zvládneš doma za pár dní, když se nezanedbá prevence.
Podle průzkumu České společnosti fyzioterapeutů si 42 % lidí ulevuje masáží od partnera, 37 % volí nahřívací pomůcky a 18 % sahá po rychlých analgeticích. Ale časté užívání prášků dlouhodobě není řešení – svaly potřebují pohyb, ne otupení „na chvíli“. Pokud jsi například maminka, co často nosí malé dítě na rukou, snaž se střídat strany a večer zařadit krční automasáž. Bolest může zmizet rychleji, než čekáš.
Metoda | Úspěšnost podle pacientů (2024) |
---|---|
Krční strečink | 78 % |
Domácí masáž | 67 % |
Teplý obklad | 71 % |
Farmaka (léky) | 41 % |
Velkou roli hraje vhodná matrace a polštář. Spaní na vysokém polštáři podporuje předsunutou hlavu, což je cesta k tuhé páteři. Ideální je měkká, ale podpůrná podložka pod krk, někdy existují i speciální ortopedické polštáře, které skutečně pomáhají.
Lidi občas berou krční páteř jako něco, na co není potřeba se moc dívat – dokud se neozve bolest. Jenže řada drobných chyb vede ke zhoršení. Spím na dvanáct let staré madraci? Tahu v ruce si nevšímám? Sedím v autě nalepená na volant? Všechno se počítá.
Málo kdo ví, že i zubní kaz nebo špatný skus může vyvolat bolest krční páteře. Stačí pár kliků na počítači s rameny u uší, špatně nastavený monitor nebo neustálé koukání dolů na telefon a problém se sčítá. Zprávy ukazují, že děti od 12 let tráví denně až 3,9 hodiny s hlavou svěšenou kvůli mobilu – není divu, že první bolesti se objevují už v pubertě.
Jedna aktuální studie poukazuje na sílu psychiky u chronické bolesti krku. Stresované ženy mají o 25 % vyšší risk vypuknutí bolesti krku – tělo prostě reaguje na tlak okolí stažením svalů. Pomáhá vědomé dýchání (do břicha), vědomé uvolnění ramen při sezení a krátká meditace na konci dne. Sama mám dobrou zkušenost s tím, vzít si oblíbený podcast, světlo ztlumit a dopřát krku pár minut klidu.
Lidé často v marné snaze o úlevu sáhnou po rychlých řešeních – ať už prášcích, nebo příliš intenzivní masáži. Ale krční páteř je křehká. Cokoliv drsného, prudké tahy nebo silný tlak místo uvolnění většinou přinese další bolest. Neboj se požádat partnera o jemnou masáž, nebo aspoň o nahřátí ručníku. A pokud tě krk omezuje víc jak týden, neodkládej konzultaci s odborníkem.
Správné návyky, prevence a vědomý odpočinek jsou nejsilnější zbraně proti bolesti krční páteře. Nedělej stejné chyby jako já před lety, kdy jsem bojovala s bolestí hlavou proti zdi. Dopřej krku prostor hýbat se, uvolnit se a neboj se včas říct „dost, už to nebudu ignorovat!“.