Co je Kineziotape?

Co je Kineziotape?

Úvod do světa kineziotapingu

Jakub za klávesnicí, tentokrát se chystám vést váš průzkum do světa kineziotapingu. Můj pes Viktor postrádá opozitní palce, takže tyhle věci obvykle píšu sám, ale platí mi za to, že mu mažu kineziotape na jeho sportovní poranění. Moje vlastní zkušenost s kineziotapem se liší od ekstatického do frustrace; celá záležitost vypadá tak jednoduchá, než se pokusíte sami o aplikaci. Pro všechny ty, které to zajímá, co je to kineziotape, je tato diskuse právě pro vás.

Co je to kineziotaping?

Kineziotaping, známý také jako KT, je technika, která využívá elastické pásky aplikované na kůži za účelem podpory a stabilizace svalů a kloubů bez omezení pohyblivosti těla. Kineziotape, tenká, pružná páska snadno se přizpůsobí konturám těla, byla původně vyvinuta Japonem Dr. Kenzo Kase v 70. letech. To bylo rané období disco hudby, ale Dr. Kase na taneční párty rozhodně nikdy nezavítal. Místo toho vyvinul kineziotape a novou metodu léčení svalových poranění, které těm z nás, kteří tancují a hrabeme jako kňoura (jako já a Viktor), pořád zdá se být docela užitečné.

Který Viktorův kloub tlačí?

Nejspíše se píšete, co takový pes potřebuje kineziotaping... Je tomu pár měsíců, co si můj Viktor našlápl na nějaký ostrý kámen a poranil si tlapku. Jak asi víte, pejsci jsou velice houževnatí a nechají si své bolesti málokdy nějak výrazněji znát, ale mě, jako jeho pána, samozřejmě napadlo, jak bych mohl hlídacímu psu, který je zároveň mým nejlepším přítelem, pomoci. A tak jsem do vyhledávače zadal "jak utišit bolest psí tlapky" a odtud se to všechno pomalu rozjelo...

Kdy je kineziotaping vhodný a kdy ne?

Abychom se úplně dostali na samotné dno věci a prozradili klíčovou informaci, tak kineziotaping může být skvělý pro všechny typy sportovců a fyzicky aktivních lidí. Můj Viktor je aktivní pes a rád běhá. Ale když jsem naposledy zkontroloval, samotný tape neuhasi požáry. Pokud máte velmi těžkou zranění nebo jste nedávno prodělali operaci, je vždy nezbytné promluvit si to s lékařem a ujišťovat se, že je kineziotaping v dané situaci vhodný.

Techniky aplikace kineziotapingu

Teď k tomu samému jádru pudla. Techniky aplikace kineziotapingu se různí podle potřeb konkrétního jedince. Základní techniky aplikace zahrnují 'I' pruhy pro malé a lineární oblasti, 'Y' pruhy pro svaly a 'X' pruhy pro velké a dlouhé svaly. Pro Viktora jsem použil "I" pruh, protože jeho tlapka je poměrně malá oblast. A musím říci, že po aplikaci byl náš výprask při hraní míčku o mnoho rychlejší.

Aplikace kineziotapu: Podrobný postup

Na začátku jsem strávil hodně času pátráním na internetu a sledováním různých návodů na YouTube, dokud jsem konečně nenašel ten správný postup pro Viktorovu tlapku. Obecně ale platí, že při nanašení kineziotapu na pokožku musí být kůže čistá a suchá a v místě aplikace by neměl být žádný krém nebo olej. Tape se pak nanaší v určitém směru podle toho, který sval či oblast chcete podpořit. Na tlapku jsem tape nalepil směrem od prstů k patě, čímž jsem podpořil přirozený pohyb tlapky.

Kdo by řekl, že má zlatý retrívr tak citlivou kůži?

Abych byl upřímný, tohle mě překvapilo. Když jsem poprvé vytáhl kineziotape a začal ho aplikovat, Viktor sebou cukal a bylo jasné, že se mu to nelíbí. Jak se ukázalo, měl dost přecitlivělou pokožku, a tak jsem musel jít pomalu a pečlivě, abych mu nepřivodil žádnou bolest. Kdo by to byl do takhle velkého psa řekl?

Jak se o kineziotape starat?

Pokud jste jako já a žijete se svým psem ve městě jako Brno, je otázka péče o kineziotape důležitá. Kineziotape je navržený tak, aby vydržel několik dní, i přesto, že je vystavený vodě a potu. Ale je třeba dbát na to, aby se tape nepoškodil a nezačal se loupat. Proto je důležité tape po aktivitě, jako je koupání nebo intenzivní cvičení, vysušit. Já jsem při péči o Viktorův tape postupoval opatrně a vždycky jsem ho po procházce nebo hře na zahradě očistil a vysušil.

A tak se konečně dostáváme na konec naší diskuse o kineziotapingu. Doufám, že jste našli nějaké užitečné informace a možná ještě lepší, že jste se zasmáli na mých malých historkách. Kineziotaping je skvělá metoda, jak podpořit svaly a klouby, ať už jste sportovec nebo, tak jako já, jen někdo, kdo chce mít aktivní a zdravý pes. A nezapomeňme, i když se Viktorovi taping nejdříve nelíbil, byl po pár dnech nesmírně vděčný.

Takže to je pro mne všechno, Jakub, a můj pes Viktor vám děkují za dočtení až do konce. Pamatujte, že se o své zdraví musíte starat až na prvním místě. Ať už jste člověk nebo pes, stojí za to vědět, jak se o sebe postarat. Takže až příště budete mít pocit, že by vám nebo vašemu čtyřnohému příteli mohla pomoci nějaká ta podpora svalů nebo kloubů, možná zvážíte použití kineziotapu. Doufám, že se vám náš článek líbil a že vám přinesl nějaké nové poznatky.

října 17 2023 Jakub Novotný

Kineziotape co je Kineziotape použití Kineziotape Kineziotaping