Když vás při ranním vstávání propálí ostrá bolest v patě, je možné, že nejste sami – plantární fasciitida totiž trápí až 10 % lidí během života. Nepříjemné píchání pod chodidlem umí pěkně otrávit každý krok. Nechce se vám hned polykat prášky nebo jít na chirurgii? Lidé v Plzni stále častěji objevují možnosti zdravotní masáže. Jak může něco tak „obyčejného“ fungovat na zánětlivý problém? Zní to překvapivě jednoduše, ale i studie dokazují, že správné ruce a chytré techniky dokážou dodat chodidlu úlevu. Bolest nohy vás neomezuje jen při sportu, ale klidně při obyčejných věcech – nákupu, cestě do práce, vycházce s dětmi. Nebylo by fajn, kdyby bolest jednoduše ustoupila?
Někdo říká „zánět paty“, někdo odborně „plantární fasciitida“. Jde o podráždění či poškození silné šlachy (fascie), která spojuje patu s prsty na noze. Plantární fascie je trochu jako trampolína – podporuje klenbu, tlumí nárazy při každém kroku nebo běhu. Jenže když běžíte moc, stojíte příliš dlouho, nosíte špatné boty, nebo prostě máte smůlu na anatomii, tahle pružnost se ztrácí. Šlacha se ztenčí, zkrátí nebo dokonce zanítí. A bolest v patě je na světě.
Docela často přijde „jen tak“ – třeba po delší túře, nebo když najednou začnete víc sportovat. Ale pozor, plantární fasciitida často čeká na ty, kdo dlouhé hodiny stojí v práci (pokladní, kuchaři), i na obézní lidi nebo ženy po těhotenství. Podle údajů České podiatrické společnosti až 80 % lidí s bolestí v patě trpí právě tímto problémem.
Bolest obvykle začíná ráno při prvním došlápnutí a během dne trochu polevuje – ale po delším sezení se zase rozjede. Někdy ji provází i ztuhlost nebo otok kolem paty. Pokud si myslíte, že pomůže jen volně prodejný gel, zklamu vás. „Dlouhodobé spoléhání na analgetika problém neřeší a může vést ke zhoršení potíží,“ připomíná podiatr Mgr. Jan Novák. Zajímavé je, že bolest nevzniká přes noc – plantární fasciitida se většinou rozvine během měsíců, někdy i let. Často je to varování, že vaše chodidla volají o pomoc.
Možná vás překvapí, že v zahraničí je zdravotní masáž už běžnou součástí léčby plantární fasciitidy. V Česku to pořád zní spíš jako příjemná nadstavba, ale výzkumy z Mayo Clinic ukazují, že kombinace manuální terapie a cvičení urychluje hojení až o několik týdnů. Jak to funguje? Soustředěný tlak masérky rozvolňuje zatuhlé fascie a svaly. Díky tomu se do tkání dostane víc krve, kyslíku a prospěšných látek. Urychlí se odplavování zánětlivých látek a urychlí se regenerace.
Kromě samotné plantární fascie se masérka často zaměřuje také na lýtkové svaly, Achillovu šlachu a vazy kolem kotníku. Uvolnění těchto míst snižuje napětí v celé noze a pomáhá zlepšovat i funkci klenby. Opravdu platí, že „vše souvisí se vším“. Často se masíruje tzv. spoušťové body – drobná, extrémně citlivá místa na noze, kde je bolest největší.
Jedna z praktických masérek z Plzně mi upřímně pověděla: „Lidi jsou někdy překvapení, že jim masáž chodidel může tak rychle ulevit. Jenže když mi ukazují, jak moc mají zkrácenou šlachu nebo ztuhlé prsty, je jasné, že těm chodidlům už dlouho nikdo nevěnoval péči, jakou potřebují.“
Zdravotní masáž není žádná „líná babiččina masáž“, jak si někdo může myslet. Začíná se diagnostikou – masér nebo fyzioterapeut se podívá na vaše chodidlo, ptá se na bolest, někdy testuje pohyblivost. Největší rozdíl oproti obyčejné masáži je v tom, že nejde jen o odpočinek – masér cíleně vyhledává zatuhlá místa a na ta se zaměřuje.
Mezi nejúčinnější techniky při plantární fasciitidě patří:
Technika masáže | Úleva od bolesti (%) | Délka trvání efektu (týdny) |
---|---|---|
Hloubková podélná masáž fascie | 65 | 3-4 |
Masáž lýtka a Achillovky | 53 | 2-3 |
Práce se spoušťovými body | 72 | 4-5 |
Žádná masáž není všemocná, když člověk zbytek dne ničí nohy v úzkých podpatcích nebo v měkkých „pantoflích na doma“. V Plzni u lékařů i masérek často slýcháte tu samou výzvu – změna musí nastat i ve vaší denní rutině. Tady je několik ověřených tipů, které vám díky kombinaci s masáží pomůžou rychleji:
"Masáže pomohou snížit akutní bolest, ale největší pokrok přijde, když je klient ochotný měnit i svoje každodenní návyky. Kombinace obojího přináší tu nejlepší úlevu."