Když se miminko neustále vrtí, v noci se budí každou druhou hodinu a vy, stejně jako já kdysi, toužíte po pár hodinách klidného spánku, člověk začne přemýšlet o různých řešeních. Jenže kdo by byl řekl, že ruce, které tolik objímají, mohou být i tím nejlepším lékem na spánek? Masáž kojenců a batolat není jen „rozmazlovací rituál“, jak vám někdy tvrdí některé tety. V šesti letech mateřství už vím, kolik zázraků masáž přináší – nejen dítěti, ale i rodiči.
První měsíce a roky života jsou pro děti zásadní. Dotek rodiče se prokazatelně podílí na vývoji, uklidnění nervové soustavy a lepším spánku. Když jsem poprvé četla výsledky studie z univerzity v Miami, kde výzkumníci sledovali právě efekty masáže na spánek kojenců, překvapilo mě jasné číslo – masírované děti usínaly v průměru o 15 minut rychleji a spaly bez přerušení až o 60 minut déle. Nevím, jak vaše domácnost, ale u nás každá minuta ticha za noc má hodnotu zlata.
Masáž pomáhá stimulovat parasympatický nervový systém, což je ta část těla, která umí „vypnout“ a nabudit klidovou fázi. Když se nám rukama podaří uvolnit svému dítěti bříško, záda nebo třeba nožičky, tělo samo začne produkovat více hormonů potřebných ke klidnému spánku (například oxytocin a serotonin). A ten největší bonus? Dotek má obrovský vliv na navázání vztahu mezi rodičem a dítětem. Pro miminko je to bezpečí, pro mámu s tátou často chvíle, kdy mohou být opravdu jen spolu v přítomném okamžiku.
Teď si asi říkáte, jestli masáž může pomoci i s jinými potížemi, než jsou nespavost a zlé sny. Odpověď je jasná – rozhodně ano. Masáže snižují výskyt kolik, miminka mívají lepší zažívání (zvlášť při tzv. masáži bříška), pravidelněji kakají a někdy se i méně hrbí. K tomu pomáhá podpora svalového tonusu a vývoj koordinace tělesných částí, což je bonus zejména pro batolata, která se učí sedět, lézt a chodit.
Výhody masáže | Potvrzeno studiemi |
---|---|
Rychlejší a hlubší spánek | Ano (Miami, 2016; Karolinska, 2021) |
Menší výskyt kolik | Ano |
Posílení imunity | Zvýšená produkce imunoglobulinu A |
Uvolnění napětí svalů | Ano |
Lepší komunikace a hlubší vztah s rodičem | Ano |
Moje vlastní zkušenost? Když se malý probudil v noci pětkrát a po večerní jemné masáži si poprvé oddechl skoro šest hodin v kuse, pochopila jsem, že tahle prastará metoda není vůbec přežitek. Ač jsem byla poprvé v rozpacích, jestli zvládnu správné hmaty, velmi rychle jsem pochopila, že nejde o dokonalost – důležité je zachovat klid a lásku v dotyku. Dítě potřebuje cítit bezpečí, ne masérskou preciznost.
Takže jak na to? Nejprve je fajn si uvědomit, že každé dítě je jiné. Někdo začíná masírovat už po návratu z porodnice, jiným vyhovuje čekat až na pár týdnů. Já jsem vůbec první masáž dělala, když malému bylo tři týdny – klidně, s teplým olejem, a hlavně žádné prudké pohyby. Nikdy není špatný čas začít, ale vždy sledujte reakce dítěte. Když se vrtí, kroutí hlavou nebo začne plakat, radši pauza nebo změna tlaku.
U větších dětí (batolat) obvykle nezačínáme masáží přímo, ale spíš se masáž stává součástí společného večerního rituálu. Zkuste to spojit s krátkou říkankou, zpíváním nebo i povídáním o pocitech. Děti kolem dvou let už často chtějí napodobovat pohyby, moje dcera chtěla pravidelně masírovat i svého medvídka.
Při masáži často pomáhá povídat si s dítětem, vysvětlovat, co právě děláte („Teď hladíme bříško, aby tě nebolelo“). Akt pozitivního dotyku je spojený nejen s fyzickým uvolněním, ale i psychickým pohodlím. Když jsem si nebyla jistá, konzultovala jsem s dětskou fyzioterapeutkou. Doporučila jednoduché techniky a každá návštěva byla objevem nových možností, jak dítě podpořit i v jeho vývoji.
Pokud cítíte, že něco nezvládáte nebo má dítě specifickou potřebu (např. zvýšený tonus, opožděný vývoj), nebojte se obrátit na odborníka. Existují i speciální kurzy pro rodiče – sama jsem jeden absolvovala a naučila se tam spoustu triků. Například jak správně uvolnit bříško při prdíkách nebo masírovat plosky nohou pro lepší zklidnění usínání.
Jestli potřebujete konkrétní tipy, jak dostat dítě do „spací pohody“, masáž se rozhodně vyplatí vyzkoušet. Klíčová je pravidelnost – stejně jako u pohádek nebo koupání, i masáž tvoří dítěti v mozku asociaci s uklidněním a bezpečím. Přidávám pár tipů, které pomohly mně i kamarádkám a doporučují je i odborníci:
Není žádný zázračný univerzální návod, ale většina dětí velmi dobře reaguje na kombinaci masáže, klidného prostředí, zavedeného režimu a rodičovské pozornosti. Dají se vyzkoušet i různé masážní techniky – švédská masáž pro uvolnění nožiček, reflexní masáž chodidel nebo právě jemná uklidňující masáž bříška proti kolikám.
Nemusíte se bát, že něco pokazíte – dítě vám dá velmi jasně najevo, co se mu líbí a co ne. U nás doma mě Petr vždy s nadhledem sledoval, když jsem rituály inovovala, jen aby syn konečně usnul. Masáž se rychle stala oblíbenou činností nás všech a často i brácha nebo babička rádi přijdou „pomazlit“. Dodnes, když některému z dětí není dobře, často sáhnou právě po dotyku – a to považuji za ten největší úspěch, který můžete masáží doma dosáhnout.
Takže pokud hledáte způsob, jak vašemu drobečkovi ulehčit den i noc, zkuste masáž jako nový rodinný zvyk. Žádná kouzla, jen vaše teplé dlaně a chvilka soustředěné pozornosti. Tím možná vytvoříte nejlepší lék na klidné spinkání vašeho dítěte.