Jak rehabilitační masáž pomáhá při bolestech svalů

Jak rehabilitační masáž pomáhá při bolestech svalů

Porozumění bolestem svalů

V životě šlo, jde a půjde o práci na sobě ve smyslu zdraví. Kdo by nepotřeboval odpočinek a úlevu od bolestí, které nás občas trápí? Přestože sama jako maminka dvou energických dětí se těmto potížím nevyhýbám, nepovažuji se za lékařskou expertku. Ale jedno je jisté - rehabilitační masáž funguje. Přinejmenším pro mě, a jak vidím, pro spoustu lidí kolem mě také. A tak se rozhodnu sdílet své zkušenosti a názory na to, jak rehabilitační masáž pomáhá při bolestech svalů.

Anatomie a fyziologie svalů

Svaly, naše skryté pracovnice, každý den docela dost natrápíme. Nebudeme se tady nořit hluboce do anatomie a fyziologie, ale dobře vědět, jak svaly fungují, nám může pomoct lépe pochopit, proč nás občas bolí. Naše těla jsou nádherně složená a svaly jsou pro nás základním nástrojem pohybu. Když sval pracuje, zkracuje se a vytváří sílu, kterou potřebujeme k pohybu.

Bohužel, svaly mohou být také zdrojem nepříjemných bolestí. Při přetížení nebo poranění může dojít k zánětu a to může způsobit bolest. Při zánětu dochází k otoku a teplotě v postižené oblasti, což samozřejmě není příjemné a může způsobit nepohodlí a omezení pohybu.

Přínosy rehabilitační masáže

V minulých letech jsem se s rehabilitační masáží seznámila osobně, když mě trápily bolesti zad. Měla jsem obavy, ale po několika sezeních jsem cítila úlevu, a proto jsem se rozhodla, že se o své zkušenosti podělím. Pomohla mi nejen zmírnit bolest, ale také zachovat flexibility, což je obzvlášť důležité pro máničku sportu jako já.

Přednesu vám některé hlavní důvody, proč rehabilitační masáž může být pro bolesti svalů tak účinná. Předně, masáž pomáhá uvolňovat napětí v svalových vláknech a tím zlepšuje cirkulaci krve. Vylepšený krevní oběh pak zase podporuje hojení těla.

Typy rehabilitační masáže

Pozoru, rehabilitační masáž není jen jeden typ masáže. Existuje tolik druhů, jako jsou například hluboké tkáně, sportovní, švédské a reflexní. Každý z nich má trochu odlišný způsob použití a může být vhodnější pro různé problémy. Například hluboká tkáň je ideální pro lidi s chronickými bolestmi svalů, zatímco sportovní masáž je skvělá pro athlety a ty, kteří trpí bolestmi svalů způsobenými fyzickou aktivitou.

Důležité je konzultovat s odborníkem, který dokáže správně posoudit nejvhodnější typ masáže pro vaše potřeby a vaši konkrétní situaci.

Osobní zkušenost s rehabilitační masáží

Vzpomínám si na jednu konkrétní situaci, kdy mi rehabilitační masáž pomohla. Jednou jsem nechala svého syna Radima, aby se postaral o jeho mladší sestru Lenku. Já jsem mezitím šla na velmi náročný běžecký výlet. Běh je pro mě koníček, forma relaxace a zároveň druh fyzické aktivity. Tento den jsem však přehnala to a skončila jsem se silnou bolestí svalů.

Došlo k tomu, že jsem musela vyhledat pomoc zkušeného terapeuta. Pomocí hlubokých tkáňových technik masáže byl uměn dobrý terapeut zmírnit napětí z mých svalů a podpořit hojení poškozené tkáně.

Naučte se, jak masáž funguje

Jakkoli jsou vakcíny vynikající, je dobré se naučit, jak naše tělo pracuje a jak ho můžeme podpořit. To samé platí i pro masáž. Pokud chcete více pochopit, jak rehabilitační masáž prospívá našemu tělu, doporučuji se naučit něco málo o našem těle - třeba o tom, jak fungujeme, jak naše tělo reaguje na zranění a stres a jak mu můžeme pomoci regenerovat se a uzdravit.

Můj příběh se rehabilitační masáží je jen jeden z tisíců. Je dřina, ale stojí to za to. Protože nezáleží na tom, jestli jste profi sportovec nebo jen někdo jako já, kdo má rád trochu pohybu, pochopení, jak naše tělo pracuje a jak mu můžeme pomoci, je skutečně cenné. Takže pokud se potýkáte s bolestmi svalů, možná byste měli zvážit rehabilitační masáž. Může to být ta pravá odpověď, kterou jste hledali.