Jak regenerační masáž přispívá k zdraví a vitalitě

Jak regenerační masáž přispívá k zdraví a vitalitě

Význam regenerační masáže pro tělesné i duševní zdraví

Ach jo, víte, někdy bych si přála, abych byla kocour Míša, který celý den lenoší, a pak si jen tak přijde na pomazlení, které má určitě regenerační účinky. V reálném životě to ale máme trochu složitější, a tak hledáme způsoby, jak se uvolnit a zregenerovat po náročných dnech. A jednou z nejlepších metod jsou právě regenerační masáže. Tyto masáže nabízejí blahodárné účinky nejen na svaly, ale také na psychiku a celkové udržení zdravého životního stylu. Je fajn si uvědomit, že i když se nám možná zdá, že máme na takové "luxusy" málo času, je jejich vliv na naše zdraví a pohodu opravdu enormní.

Kdykoli pocítím napětí v těle nebo když mi mozek začne připomínat starý počítač na Windows 95, který potřebuje restart, vím, že je na čase vyhledat maséra. A vyzkoušíte-li to sami, uvidíte, že taková regenerační masáž dokáže divy. Ztuhlé svaly se uvolní, endorfiny vyskočí nahoru jako školáci na prázdniny a stres se rozplyne jako máslo na pánvi. Pokud ještě tuto zkušenost nemáte, tak věřte, že po masáži vstanete z masážního lehátka jako nový člověk, a možná i s přání přijít znovu.

Co vlastně obnáší regenerační masáž?

Regenerační masáž není jen tak ledajaké šmátrání po zádech, o ne, je to mnohem víc! Masér s využitím různých technik, jako jsou hmaty, tření či hnětení, pracuje na uvolnění svalů a zlepšení krevního oběhu, což nám pak dodává novou energii. Není to jen o úlevě od bolesti, ale i o prevenci. A aby toho nebylo málo, regenerační masáž pomáhá i s trávením, prokrvením i lymfatickým systémem – toho by si cenila i kocourka Míša, kdyby to pochopil.

A jako bonus – víte, že regenerační masáž může být i detoxikační? Ano, doopravdy, nehledě na to, jestli jste se včera účastnili narozeninové oslavy nebo se snažíte přežít období plné nezdravých svačinek v práci. Jedna pořádná masáž vám doslova pomůže "vymačkat" toxiny z těla ven. A když vidím, jak Petr přijde po masáži a připomíná mi to staré české přísloví "jako znovuzrozený", je jasné, že to funguje na tisíc procent!

Jak zařadit regenerační masáže do životního stylu?

No, někdo by mohl říct, že najít čas na masáž v našem přeplněném kalendáři je jako hledat vajíčko ve slepičím kurníku. Ale já vám řeknu jednu věc – stačí trochu organizace a chytře naplánovaných masážních session mezi nákupy a večeřemi s rodinou. Masáž by měla být chápána jako investice do našeho zdraví a klidu mysli, přesně jako cvičení nebo zdravá strava. Snažím se si na masáž udělat čas aspoň jednou za měsíc, je to jakýsi "svůj čas", který si hodně cením.

Pokud jste jako Petr a já, s hektickým životním stylem, rodinkou, prací a dalšími povinnostmi, regenerační masáže vám mohou připadat jako nepotřebný luxus. Ale upřímně - po zkušenosti s pravidelnou masáží - ani jeden z nás by nesouhlasil víc. Tyto chvilky pohody jsou naprosto zásadní pro naše fyzické i duševní zdraví. A když už jsem u toho tipování, zvažte masáže i jako skvělý společný zážitek s partnerem. Trust me, masáž ve dvou má své neodolatelné kouzlo.

Různé typy regeneračních masáží

Tak jako existuje nespočet různých druhů sýrů (a kdo by je všechny nechtěl ochutnat, že?), existuje i mnoho druhů regeneračních masáží. Od klasických masáží, které jsou skvělé pro úlevu od svalového nadměrného napětí, až po thajské masáže, které jsou kombinací akupresury a jógy. A zde jsem jako malá spojka mezi západem a východem - pokuduji se vyzkoušet všechny možné a posunout svoje hranice pohodlí. Je to neskutečná pastva pro tělo i duši. Pak jsou tu aroma masáže, za kterými by se otočila i Kleopatra, které vás doslova pohladí po duši a voní tak nádherně, že hned zapomenete na trable běžného dne.

Musím přiznat, že mé absolutní favoritkou je švédská masáž. Je to klasická, ale tak úžasně uvolňující, mám pocit, že mám o jedenáct let mladší svaly – a kdo by si nepřál vrátit čas? Nejzábavnější na zkoušení různých masáží je, že vlastně objevujete nové světy. Nedávno jsem byla na masáži s horkými kameny a můžu vám říct, že to byla dobrodružství pro každou buňku mého těla. Aneb, jak by řekla moje malá Aneta - je to jako cestování pohádkovým světem relaxace.

Léčivé účinky masáže na tělo a mysl

Dneska máme tolik možností, jak si ulevit od bolesti – pilulky, gely, náplasti… Ale víte co je bez konkurence? Právě regenerační masáže. Možná se to nezdá, ale ten blahočetný pocit, když se vám masér věnuje tuhým svalům, má skutečný léčivý potenciál. Po masáži se totiž zvyšuje produkce serotoninu a odbourává stres, který je, přiznejme si, ve vysokých dávkách gift nechtěný jako zkažený losos v sushi.

Když si lehnete na masážní stůl, můžete si být jisti, že se pracuje na vašem fyzickém i duševním wellbeing. Je to jako když dáte autu dobrý servis – všechno pak chodí lépe a delší dobu. Dopřát si masáž je jako poslat naše tělo na dovolenou, zatímco mysl si bere duševní wellness víkend. A pokud máte problémy s nespavostí, tak po masáži budete spát jako mazlíček Míša po dlouhém dni plném válení se ve sluníčku. At už veríte tradičním metodám nebo moderním vychytávkám, sílu masáže byste neměli podceňovat.

Tipy pro maximální využití regenerační masáží

Jestliže teď přemýšlíte, jak si ty masáže užít na maximum, mám pro vás pár tipů z první ruky. Nejprve, dejte si před masáží dostatek tekutin – hydratované tělo znamená lepší uvolňování svalů. Pak si ujistěte, že masér ví o všech vašich bolístkách a omezeních – komunikace je klíč! A nebojte se pustit do toho všechno. Zkuste různé druhy masáží a najděte tu pravou pro sebe – stejně jako jsem já po několika pokusech našla svoji švédskou masáž.

Po masáži si naplánujte čas na relaxaci, nenechte se hned vtáhnout zpět do víru každodenních povinností, dejte tělu čas vstřebat veškeré dobro, které masáž nabídla. A pokud máte možnost, dopřejte si po masáži teplý koupel nebo sprchu – je to jako třešinka na dortu. Což mě přivádí k poslednímu tipu – pamatujte, že regenerační masáž, to není jen o tom "fyzickém mazlení", ale také o tom, jaký to má pozitivní vliv na vaši psychickou pohodu. Takže si to užívejte, protože si to zasloužíte! Koneckonců, není nic lepšího, než když váš masér najednou vykouzlí úsměv na tváři a vy si říkáte – a tohle má být dospělácký život plný starostí?