Jak masáže kojenců a batolat zlepšují jejich náladu

Jak masáže kojenců a batolat zlepšují jejich náladu

Úvod ke kouzlu masáží u kojenců a batolat

O masáži u kojenců a batolat se nemluví tak často jak by mělo, ale na tom se pokusím změnit. Masáže jsou přeci nejen pro nás dospělé cenné! Je úžasné, jak něco tak jednoduchého jako hladké, jemné dotyky mohou dramaticky zlepšit náladu a celkové zdraví našich nejmenších. Například jsem jednou svou dcerku, tehdy 7 měsíců starou, povzbudila z nálady jako po noci strávené na procházce po pokořené jeskyni, prostě masáží nožiček. Potěrání nohou, přesněji chodidel, jí pomohlo relaxovat a dodalo jí potřebné pocity pohodlí a bezpečí.

Historie a význam masáží u kojenců a batolat

Věda za masáží u kojenců a batolat se datuje tisíce let zpět. Historicky byly masáže součástí péče o kojence v mnoha kulturách napříč světem. Odpradávna lidé vědí, že tato jednoduchá, ale mocná technika může pomoct ulevit od nepohodlí, uklidnit, zklidnit a posílit vazbu mezi matkou a dítětem. Jsem si jistá, že si pamatujete doby, kdy vaše matka nebo babička třela vaše bříško, když jste měli bolesti. To je taková ta bylinná medicína, kterou matky a babičky instinktivně používaly, aniž by o tom věděly, že přesně to dělají.

Benefity masáží kojenců a batolat

Dokážete si představit, že něco, co trvá jen pár minut denně, může napomoci k snížení úzkosti, podpoření dobré spánkové hygieny a posílit imunitu vašeho dítěte? Ano, to vše mohou dělat masáže. Jemné masírování dítěte může napomoci k uvolnění napjatých svalů, zlepšení trávení a stimulaci nervového systému. Kromě toho, že dítě uklidní a rozptýlí, je to také skvělý způsob, jak posílit vazbu mezi rodičem a dítětem. To je docela úžasné, nemyslíte?

Techniky masáže pro kojence a batolata

Masáže kojenců a batolat nejsou složité a nevyžadují žádné speciální zkušenosti, jen trochu času a lásky. Chcete-li začít, položte dítě lehce na záda a pomalu začněte masírovat od hlavy k patě s mírným tlakem. Velmi jemně masírujte hlavičku, pak přejděte na ramena, ruce a prsty. Pak se přesuňte na břicho, nohy a nakonec na chodidla. Celou proceduru můžete opakovat několikrát. A pamatujte, je to očekávání, jakou radost nám to přinese, co to dělá tak zvláštní a vzrušující.

Časté chyby při masáži kojenců a batolat

Není pochyb o tom, že chcete být pro své dítě tím nejlepším a masáže jsou úžasnou cestou, jak toho dosáhnout. Ale existují některé chyby, které byste měli vyhnout. Jednou z nich je použití příliš mnoho oleje nebo krému, což může dítěti způsobit nepohodlí. Další chybou je příliš silný tlak. Pamatujte, že dítě je malé a jeho tělo je mnohem citlivější než naše dospělé. Nejlepší rada? Poslouchejte své dítě. Budete chtít udržovat vizuální a sluchový kontakt, abyste mohli upravit svůj přístup podle toho, jak se dítě cítí.

Speciální tipy a triky pro masáže kojenců a batolat

Stále se cítíte trochu nejistí ohledně masáže kojence? Bez obav, sem tam se vám podaří pár triků. Nezapomeňte, že se svým dítětem můžete komunikovat během masáže tím, že mu zpíváte nebo mu vyprávíte příběhy. Také vždy začněte s obličejem, to je oblast, kterou dítě nejlépe zná a kde se cítí nejpohodlněji. Nakonec mějte na paměti, že někdy může chvíli trvat, než se dítě stane fanouškem masáže, a to je v pořádku. Jste na začátku něčeho velmi speciálního, takže berte svůj čas a užívejte si proces. Ať už je to sebevíc zvláštní, je to jeden z těch velkých malých okamžiků, které dělají materství tak úžasným.